Muzyka symfoniczna to ważny kierunek w rozwoju gatunków instrumentalnych. Od czasu, gdy w historii muzyki pojawiły się koncerty oraz symfonie, kompozytorzy chętnie komponowali owe dzieła, chcąc trafić w gusta także tych słuchaczy, którzy wolą obsadę orkiestrową od kameralnej czy solowej.
Zatem my również skorzystaliśmy z okazji obcowania z muzyką symfoniczną, tym razem w Filharmonii Podkarpackiej, której muzycy w dniu 20 października wykonali Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa oraz IV Symfonię d-moll op. 120 Roberta Schumanna. Obydwoma dziełami dyrygował Mirian Khukhunaishvili, a partię solową na skrzypcach w koncercie wykonała Alda Dizdari. Interesował nas nie tylko bezcenny kontakt z żywą muzyką, ale także budowa owych dzieł oraz umiejscowienie ich w czasie.
Warto dodać, iż wyjazd szkolny stał się udziałem uczniów w różnym wieku. Uczestniczyli w nim zarówno uczniowie PSM I st. w Jaśle oraz PrSM I st. i PrSM II st. w Jaśle.
W szkole muzycznej II stopnia, na przedmiocie formy muzyczne, wielokrotnie poruszamy kwestię cyklicznej budowy dzieł muzycznych. Natomiast na zajęciach historii muzyki często dotykamy zagadnień zawiązanych z twórczością kompozytorów XIX wieku. Wartością dodaną, zwłaszcza dla starszych uczniów, była możliwość oceny walorów artystycznych wyżej wymienionych wykonań. Kto wie, może kiedyś absolwenci naszej szkoły zostaną dziennikarzami muzycznymi, zatem umiejętność krytycznego podejścia do poszczególnych prezentacji muzycznych będzie pomocna w wykonywaniu przyszłego zawodu? Natomiast uczniowie, którzy myślą o karierze instrumentalisty mogli konfrontować swoje umiejętności z tym, co prezentowali w sali Filharmonii Podkarpackiej koncertujący artyści.
Podsumowując, wieczór z muzyką symfoniczną był dla naszych uczniów okazją do wielu muzycznych doświadczeń.