Wydarzenia

« powrót

Czas konkursowy trwa – kolejne nagrody i nadzieje na przyszłość

Jedni uczniowie przygotowują się do konkursów, a niektórzy już zdobyli nagrody. Obfitość konkursów nie powinna nikogo dziwić, gdyż czas wiosny (nie tylko kalendarzowej, ale także tej muzycznej), to wzmożona aktywność uczniów szkół muzycznych.
Nie tak dawno pisaliśmy o sukcesach naszych klarnecistów, a już mamy kolejne dwie wspaniałe wiadomości. Raz jeszcze uradował nas Maciej Kamiński, który zdobył II nagrodę (w kategorii instrumentów dętych drewnianych w wieku 11-12 lat) na VI Międzynarodowym Konkursie Młodzieży Grającej na Instrumentach Dętych “WIND STARS 2025”, który odbył się w Łotwie w formule online.

Ponadto Jan Nosko, który na co dzień kształci swe umiejętności w klasie fortepianu Doroty Skibickiej, otrzymał III miejsce (II grupa wiekowa, kategoria soliści) na I Konkursie "Fortepian Żywcem brzmiący", organizowany przez PSM I i II st. im. Witolda Rowickiego w Żywcu.
Konkurs ten jest nowym wydarzeniem na mapie muzycznej Polski. Jak czytamy w regulaminie - celami konkursu jest promocja młodych talentów muzycznych, rozwijanie umiejętności pianistycznych dzieci i młodzieży, popularyzacja muzyki klasycznej, jazzowej i improwizowanej, konfrontacja poziomu nauczania w klasach fortepianu oraz wymiana doświadczeń pedagogicznych. Prócz utworu obowiązkowego (jednej z kompozycji Marty Mołodyńskiej-Wheeler), uczestnik konkursu zobligowany był także do wykonania kontrastowego, dowolnego utworu z literatury klasycznej lub jazzowej, gdzie możliwa jest improwizacja. Mogła to być także własna kompozycja odpowiadająca stopniem trudności danej kategorii lub kompozycja nauczyciela.

Przed nami, już za kilka dni kolejny konkurs, z którym nasza szkoła wiąże niemałe nadzieje. Wystąpią na nim uczniowie z klas instrumentów strunowych (Marlena Szot – wiolonczela, Tymoteusz Sokołowski – fortepian), a także uczniowie z klas instrumentów dętych (Karol Osika, Jakub Mocek, Witold Wojdyła, Krzysztof Leśniak – trąbka, Artur Karaś – akordeon, Tomasz Krupa – puzon, Maciej Kamiński, Jakub Kuźniar – klarnet). Część z naszych reprezentantów, w dniu 31 marca, wystąpiła przed społecznością szkolną. Był to ostatni sprawdzian przed zbliżającym się Ogólnopolskim Konkursem Młodego Instrumentalisty im. Stefanii Woytowicz w Jaśle.
Trzymamy mocno kciuki.
MR